פציעות ספורט

ברוב המקרים, הנפגעים מפציעות ספורט הם אלו העוסקים בפעילויות גופניות.

הרבה מאוד אנשים משתדלים לשמור על אורח חיים שהוא בריא ומשתדלים לשלב בתוך השגרה שלהם גם פעילות גופנית.

העיסוק בפעילות גופנית מעלה את אפשרות החשיפה לפציעות, מכיוון שלכל פעילות גופנית יש את הפציעות אשר מאפיינות אותה, אם זה מהסיבה שהיא קבועה וכוללת בתוכה תנועות חזרתיות ובין אם זה מהסיבה שעשיתם תנועה פתאומית בכוח מלא.

במדריך שלפניכם תוכלו לקרוא על פציעות ספורט שונות ומגוונות.

 

מהן פציעות ספורט שהכי נפוצות?

יש סוגים רבים של פציעות ספורט וקצרה ידינו מלפרט את הכל, אז הנה מדגם מהפציעות הנפוצות ביותר:

  • נקע בקרסול- תנועה חדה, סיבובית ופנימית אשר מתרחשת בקרסול יכולה לגרום למתיחה ואולי אפילו קרע בסיבי הרצועה שמחברת בין העצמות של הקרסול שאחראיות על היציבות שלו.
  • מתיחה באזור המפשעה- מתיחה של הגידים באזור של המפשעה תהיה אופיינית יותר לשרירי הירך הפנימית. פציעה זו מאוד פופולרית במשחקי כדורסל, כדורגל וכדוריד. המשחקים הללו מאופיינים בתנועות צידיות של האגן והירך אשר חוזרות על עצמן.
  • מתיחה של שריר הירך האחורי- את המתיחה של שרירי הירך האחוריים יהיה אפשר לראות בעיקר בפעילויות ספורטיביות שמערבות כל מיני תנועות חדות וגם מהירות של שרירי הירך.
  • כאב בברך- הכאב הזה מגיע מתנועות חזרתיות בין עצם הפיקה לעצם הירך. הכאב יצוץ בברך אחת או בשתיהן בזמן פעילויות אשר דורשות המון ריצות וקפיצות, כמו משחקי הכדוריד, משחקי כדורסל וגם ריצות למרחקים ארוכים ולמרחקים קצרים.
  • קרע בגיד אכילס- פציעה מהסוג הזה מתרחשת בעיקר אצל ספורטאים אשר עוסקים בספורט המצריך כוח מתפרץ, כמו התעמלות אומנותית, טניס, ריקוד ועוד. הלחץ והכוח הרב שמופעל על האזור של הגיד יכול לגרום לקרע חלקי ואולי אפילו לקרע מלא שעלול להצריך בחלק מן הפעמים התערבות כירורגית.

 

אילו פציעות אורתופדיות נוספות קיימות?

גם בנושא של פציעות אורתופדיות לא חסרות אפשרויות:

  • שברי מאמץ – שברי המאמץ יופיעו בקדמת השוק. שברי המאמץ מופיעים בעקבות עומסים רבים בתוכנית האימון. למעשה, שברי מאמץ הם סדקים אשר נגרמים עקב מתח ועומס לא מבוקר.
  • קרע ברצועה הצולבת הקדמית של הברך- זוהי פציעה שכיחה בקרב הספורטאים שעוסקים בספורט שיש בתוכו מגע, כמו כדורגל וכדורסל. הפציעה תתרחש בעקבות שינוי כיוון מאוד חד, בלימת פתע או אפילו קבלת מכה בצידי הברך.

 

האם מרפק טניס שייך לפציעות ספורט?

בוודאי שכן. מרפק טניס היא הפציעה הכי נפוצה בגפה העליונה. זוהי פציעה שממוקמת בגידי המרפק, או מהצד החיצוני או מהצד הפנימי. הפציעה מתרחשת עקב הרבה תנועות חזרתיות אשר גורמות להיווצרות תהליך דלקתי באותו אזור שבו מתחברים הגידים לעצם.

 

איך מתמודדים עם פציעות ספורט?

יש כמה שלבי טיפול כשמדברים על פציעות ספורט.

אם קרה ונפצעתם במהלך האימון, הפיזיותרפיסט יעניק לכם טיפול הראשוני אשר יכלול בתוכו קירור של האזור לזמן מסוים, מנוחה, חבישה נכונה ומתאימה וכמובן, הרמת הגפה הפצועה מעל הגובה של הלב בכדי לעודד את הנפיחות והבצקת לרדת, ובעצם לאפשר זרימת דם יותר טובה. לאחר מכן, את המשך הטיפול יבצע רופא, במידה וצריך, כנ"ל גם לגבי משככי כאבים, אתם תקבלו הפניה להדמיה הרלוונטית, יבצעו קיבוע של האזור הפצוע, וייתנו לכם המלצה על טיפול משמר בפיזיותרפיה או אפילו התערבות כירורגית אם יהיה בכך צורך.

כך או כך, לאחר פציעה, צריך לבצע אבחון קליני מלא ומקיף. רק האבחון הקליני ייתן את האפשרות להתאים תוכנית טיפול כמו שצריך אצל הפיזיותרפיסט.

 

 

מאמרים נוספים

תפריט נגישות